הכרויות חינם אתרי הכרויות הכרויות סקס הכרויות בפייסבוק אירועים לפנויים פנויות הכרויות 50+ לצאת לדייט
שכחתי סיסמא | זכור אותי
אני: רוצה להכיר:
בגיל: איזור:

טיפול זוגי: לבדוק מה החמיץ בזוגיות

דף הבית > רשימת מאמרים > טיפול זוגי: לבדוק מה החמיץ בזוגיות

מאת: גילי בר ויעל דורון - מכון זוגות

זמן קצר לפני חג הפסח, דורון (שם בדוי) הגיע אלינו לטיפול בדכאון קשה, לאחר שהמאהבת הצעירה, שמילאה את חייו במשמעות בשנתיים האחרונות, עזבה אותו לטובת גבר רווק פנוי, שמעוניין להתחתן איתה. דורון, נשוי ואב לשניים, הוא גבר יפה תואר, משכיל, אמיד, ומושא הקנאה של חבריו. הוא הגיע אלינו על מנת לבדוק מה השתבש בחייו: "בתקופה האחרונה אין טעם בחיי. כלום לא מעניין אותי יותר. נמאס לי מהכל. אני פשוט מרגיש מוחמץ".


 
 
בדיקת חמץ
מנהג "בדיקת חמץ" מתקיים בערב שלפני ליל הסדר. התורה מחייבת אותנו בסילוק מוחלט של חמץ מן הבית. אבל מה פשר הסילוק והטיהור הזה? כיצד הוא קשור לפסח? כיצד עבודת הפרך של הניקיון קשורה לחג החירות? חלק מהפרשנים מתייחסים לחמץ באופן מטאפורי סמל מוחשי לדברים שאותם עלינו לבער בחיינו  בתחום הנפשי והמוסרי. הנקיון החיצוני נעשה תמריץ לנקיון פנימי, להתבוננות לתוך חיינו, ולביעור ה"חמץ" מליבנו. לאחר סילוק הישן יש מקום להתחדשות של אביב וליציאה לדרך חדשה.

איך זה קשור לזוגיות ?
גם בזוגיות עלינו לערוך בדיקת "חמץ"  פנימית. לבדוק מה החמיץ, מה לא נעים, לא נכון או מפוספס? האם אנחנו משקיעים בזוגיות כפי שהשקענו בהתחלה? האם הזוגיות הפכה למובנת מאליה? זה זמן טוב לחשוב על רענון הזוגיות. מה אהבנו לעשות פעם וכבר המון זמן לא עשינו? מה יכול לעשות לזוגיות שלנו כיף וטוב? איך אפשר להחזיר את האושר לחיינו? על מה ויתרנו במהלך הקשר ?  על מה הפסקנו לדבר? ובקיצור , איפה "חמוץ" לנו?
דורון עסק ארוכות בשאלה מה השתבש בנישואים שלו, שיכול היה להסביר את המשבר אליו נקלע. לכאורה, הכל היה מושלם: הוא התחתן בגיל צעיר מאד, עם חברתו מילדות שהיתה יפהפיית המחזור, חכמה, מצליחה. מאז ומתמיד נחשבו  הזוג המושלם.

מתחת לפני השטח הזוגיות הוחמצה מזמן. החיים תבעו מהם התמודדויות משותפות מאוד קשות, כשילדם הבכור לקה במחלה אנושה והיה בסכנת חיים במשך תקופה ארוכה. הילד שרד, אך הזוגיות היא ששילמה את המחיר, ומעולם לא חזרה להיות כשהיתה. דורון ואשתו התנהלו בבית כשני שותפים זרים, כל אחד בעולמו הפנימי, משתפים פעולה סביב גידול הילדים וניהול הבית כשלאט לאט נבנת ביניהם חומה של ניכור וזרות. חודשים לאחר שחזר ובדק בטיפול מה הוא מרגיש כלפי אפרת אשתו, ומה היה רוצה שיקרה ביניהם, דורון החליט שהגיע הזמן להתחיל טיפול זוגי, במטרה להציל את הקשר.

ביעור חמץ
בבוקר שלפני החג אוספים את שאריות החמץ שנשארו, שורפים אותם ומכריזים בפעם השניה על ביטול הבעלות על כל חמץ שנמצא ברשותנו. יש שנוהגים לומר לאחר שריפת החמץ תפילה קצרה, ולבקש שכשם ששרפנו את החמץ מהבית, כך נזכה גם לבער את החמץ מהלב. מה שמבדיל בין חמץ ומצה הם השמרים. פרשנים, המסבירים את החמץ והמצה באופן מטאפורי, הביאו את השמרים כסמל לגאווה, שכן הם גורמים לבצק להתנפח ולהתמלא באויר תוכן שאיננו אלא כלום. לעומת הלחם, שאינו אלא "מצה עם גאווה", אנו חוזרים בפסח למקור הצנוע, הבלתי מנופח והאותנטי.

הטיפול הזוגי של דורון ואפרת תבע משניהם לחזור לדיבור רגשי אמיתי ופתוח. זה היה מאד לא פשוט, אחרי שנים של דיבור תפל, ריק מתוכן ולא מעט שקרי. במהלך הטיפול, לאחר התלבטות עמוקה בינו לבין עצמו והתייעצויות איתנו, החליט דורון שהוא מספר לאפרת על הרומן שניהל בשנתיים האחרונות, והזוגיות נקלעה למשבר אמון חריף.
ידענו שהפגישה הקרובה היא קריטית, ובה יחליטו דורון ואפרת אם הם עומדים להשאר ביחד או להתגרש. בתחילת הפגישה דורון ביקש לדבר, ולהפתעת כולנו הוציא מכיסו מכתב ארוך, שהתפרס על כמה עמודים והחל, להקריא, בקול שלעיתים נשנק מדמעות.
דורון סיפר על תחילת הקשר בינו לבין אפרת, על האהבה העצומה ששררה ביניהם מאז התיכון, זכרונות משותפים שהיו יקרים לשניהם, ועל התקופות הטובות שחוו יחד, ממש בתחילת חייהם המשותפים, האושר שחשו כשנולדו הילדים. בהמשך סיפר על החרדות שתקפו אותם כשילדם חלה, ועל תקופת הטיפולים הארוכה. הוא סיפר איך, לאחר החלמת הילד, הרגיש שהוא הולך ומתרחק מאפרת, ומאבד את עצמו. סיפר כיצד נכנסה האשה האחרת לחייו, ועל ההתלבטות שהיתה לו אם לעזוב את הבית ולהתחיל מחדש. הוא הודה בכאב שלא הצליח להחליט, ולמעשה חברתו היא שהחליטה עבורו, כשעזבה אותו. כעת, ביקש סליחה מאפרת, על הבגידה, על ההתרחקות ועל כך שהכאיב לה. אפרת הקשיבה בשקט. עיניה בורקות. ולאחר דקות אחדות, שנידמו לכולנו כנצח, לחשה: "אני לא מאמינה לך. אני לא רוצה אותך. לך מהבית שלי ומהחיים שלי". ומיד אחר כך היא קמה ויצאה מהחדר.

חמץ ומצה
השמרים התוססים מסמלים גם את תחושת חוסר השלווה הפנימית, המזוהה עם יצר הרע. הם מתסיסים את הלחם ואת היין והופכים אותם לטעימים, אבל אם יתססו יתר על המידה, יהיה הלחם חמוץ והיין יהפוך לחומץ. כך גם יצר הרע ? עלינו להזהר שלא יחמיץ את לבנו, ולא ישחית אותו.

למרות מה שסיפרנו קודם - אותו רגע שנראה אבוד כל כך בטיפול - דורון ואפרת לא נפרדו. בחודשים הבאים הקשר הזוגי הטלטל בין יאוש לתקווה. סודות צפו, עוד ועוד אמיתות עלו על פני השטח. לרגעים, דומה היה שיצר הרע אכן השחית את הלב, ואין סיכוי לשינוי או תיקון. אבל דורון ואפרת לא הירפו. הם המשיכו להגיע בקביעות לטיפול, לדבר עוד על מה שמכאיב להם, לבדוק את עצמם. שנה לאחר תחילת הטיפול, שוב, זמן קצר לפני פסח, דורון הציע לאפרת להנשא לו מחדש. והיא הסכימה. מאז, הפך ליל הסדר ליום הנישואים החדש של דורון ואפרת.
 
08/02/2022

הכרויות לפרק ב' - קבוצת פייסבוק תוססת ופעילה לגרושים וגרושות שמחפשים הכרות לפרק ב - להצטרפות ליחצו כאן15/08/2021
ליחצו כאן והצטרפו עכשיו לקבוצת הפייסבוק שלנו "הכרויות לקשר רציני" - החצי השני שלך מחכה לך כאן...
 

 


 22/04/2021
בשבת הקרובה, טיול פנויים פנויות אל הנופים הקסומים של נחל קטלב ואבו גוש. לפרטים והרשמה ליחצו כאן
 
 


 


26/03/2021

ביום שלישי 30/03, חול המועד פסח, טיול פנויים ופנויות אל צפת ועמוקה "בעקבות הרוח" - לפרטים נוספים ליחצו כאן06/03/2021

בשבת הקרובה טיול פנויים ופנויות אל פריחות ומפלים בגליל  - לפרטים נוספים ליחצו כאןחדשות האתר
א ב ג ד ה ו ש
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
לוח אירועים
  מה עוד?
דייטלאנד - הכרויות לקשר רציני
זבנג סטוצים
הכרויות לגילאי 50 פלוס
Знакомства на русском
כפיות - אתר הכרויות
בליינד דייט - אתר הכרויות
שליש גן עדן - הכרויות לדתיים
موقع تعارف عربي
בוגדות - הכרויות סקס
אתר ההכרויות lovely
המלץ על האתר |

  הכרויות | זבנג הכרויות | דייטלנד |   הכרויות לדתיים   |    הכרויות לגילאי 50+    |  ספיד דייטאימון אישי למציאת זוגיות  | בלוג  | אודות |                 צור קשר

כל הזכויות שמורות לפו"פנאי - אתר הכרויות ופנאי לאנשים איכותיים site by: visual - pure interactive | Developed by: WiseGroup Media LTD